Potopisno predavanje: S kavča na Grenlandijo

V sredo, 26. 3. 2025, vas ob 19.00 vabimo v knjižnico na potopisno predavanje Roberta Ferliča: S kavča na Grenlandijo »Je pa izjemen občutek stopiti v to ledeno puščavo – to je moj prvi stik s takim okoljem, saj je bilo okolje na pripravah zelo drugačno od tega, kar je tukaj − vse naokrog je popolna belina. Pogled je res čudovit. Samo mi in nihče drug kilometre naokrog.«  (iz prispevka za RTV SLO)

Robert Ferlič je slovenski polarni raziskovalec, ki je v lanskem letu skupaj s člani norveške ekspedicije na smučeh prečil 550 kilometrov beline na Grenlandiji.

Tabor. Avtor: Robert Ferlič

Tabor. Avtor: Robert Ferlič

 

Ure pravljic v marcu

Ure pravljic ob četrtkih ob 17.00 v knjižnici:

6. marec 2025, VOLK SE BOJI

Vsakogar je kdaj strah, toda − ste  že kdaj slišali, da bi bilo strah volka? Pravega pravcatega volka? Tudi mi ne. Pa vendar se v naši pravljici volk boji čisto vsega. Ta strah je lahko zelo nadležen, ko se volk odpravi raziskovat v gozd …

13. marec 2025, POČITNICE ZA RIBICE

Spoznali bomo jato marljivih ribic, ki po vsaki nevihti in drugih izzivih znova vzpostavijo red v morskem svetu. Vsak dan skrbijo, da sonce ne pade v hladno globino morja, da podmornice ne obtičijo v peščenih sipinah in da oblaki ne spuščajo dežnih kapljic tam, kjer niso potrebne. A tudi ribice si včasih zaželijo oddiha. Le kdo jim bo priskočil na pomoč, da bodo lahko odšle na zaslužne počitnice?

20. marec 2025, POČASNI PANDA 

Mali panda je najpočasnejši od vseh prijateljev. Ko je sladoled, se ta stopi, še preden panda iz ust pomoli svoj jeziček; Kadar tekmuje s prijatelji, vedno pride na cilj zadnji. Njegova počasnost pa se pri neki igri izkaže za prednost. Uganite, kateri?

27. marec 2025, ROBATE, KOSMATE IN ZOBATE POŠASTI

Ste se kdaj vprašali, kaj storiti, če pod vašo posteljo preži pošast? Filip Zajec se sooča z natanko to težavo – a kot da to ni dovolj, ga čez dan nadleguje še neprijazni Edi Glista. Na srečo ima za soseda iznajdljivega Otona Kobilico, strokovnjaka za preganjanje pošasti. Oborožena z malinovim sirupom, kuhinjsko žlico in strašno pesmijo, se fanta lotita zahtevne naloge. A kaj, ko vsake pošasti ni mogoče tako enostavno premagati. Ali bosta uspela premagati vse svoje strahove, tudi tiste, ki jih povzročijo ljudje?

Ure pravljic so namenjene otrokom od četrtega leta starosti oziroma otrokom, ki lahko eno uro samostojno poslušajo pravljico.

Ura pravljic: Robate ,zobate in kosmate pošasti

 

 

 

Potopisno predavanje Eve Remškar

V torek, 4. 3. 2025, vas ob 19.00 vabimo v knjižnico na potopisno predavanje Eve Remškar:

 

Pot, ki gre iz roda v rod: camino treh generacij

 

»Izziv je pravzaprav prišel iz družine. Hči in vnukinja sta previdno preverjali, če bi bila pripravljena okrepiti povprečno starost njune, tedaj še dvočlanske ekipce. Po prvem šoku in dveh globokih vdihih dileme ni bilo več. Grem. Kdaj, če ne zdaj.« Tako opisuje svoje občutke ob povabilu na njen prvi Camino mama Antonija (77 let).

 

In so šle. Eva in Sanja, prekaljeni romarki z devetimi skupnimi odpravami v nogah, in Antonija, ki se je iz zveste navijačice prelevila v »soborko.« Na predavanju boste doživeli Camino Inglés skozi prizmo medgeneracijskega sodelovanja in nemara razširili horizonte o možnostih, ki jih prinašajo srebrna leta.

 

Dobrodošli.

CAMINO

Mančin dan branja, ljubezni in navdiha

V sredo, 5. marca 2025, vas ob 10. uri vabimo v knjižnico, da skupaj počastimo spomin na pisateljico, bralko, novinarko, prostovoljko, igralko, profesorico in političarko Manco Košir. Za vas smo pripravili pogovor ob čaju. Vabimo vas, da s seboj prinesete svoje literarne izdelke ali vam ljube knjige. Nekaj besed bomo posvetili tudi Mančinim delom in skupaj prebrali kakšen navdihujoč citat ter si o njem izmenjali mnenja. Najtežje življenjske izkušnje nam prinesejo smisel in polnost, in kot je rekla Manca Košir: »Ker poznam smrt, sem zaljubljena v življenje.«

Rodila se je 5. marca leta 1948. Svoje življenje je v precejšnji meri posvetila promociji branja in literature, zato naj njen rojstni dan postane Mančin dan branja, ljubezni in navdiha.

Mančin dan branja, ljubezni in navdiha

Obrazi slovenskih pokrajin: Aleš Bedič, dr. Uroš Košir v Kosovi graščini na Jesenicah

Občinska knjižnica Jesenice in Gornjesavski muzej Jesenice vas v  torek, 11. marca ob 19.00 vabita na pogovor z Alešem Bedičem in dr. Urošem Koširjem. Dogodek bo potekal v Kosovi graščini na Jesenicah, spremljati pa ga bo mogoče tudi v živo na YouTube kanalu omenjene knjižnice. Pogovor bo posvečen obletnici bombardiranja Jesenic 1. marca leta 1945. 

Aleš Bedič je velik poznavalec zgodovine letalskih nesreč. Kot primer nesmisla vojne omenja zavezniško bombandiranje Jesenic malo pred koncem druge svetovne vojne, ko so bombniki, ki zaradi vremena niso dosegli ciljev v Avstriji, svoj ubijalski tovor odvrgli na večinoma stanovanjski del Jesenic, pri čemer je bilo ubitih 127 domačinov. Deluje tudi v Društvu za raziskovanje in proučevanje vojaška in tehniške dediščine Vršič.  

Dr. Uroš Košir se prvenstveno ukvarja z arheologijo modernih konfliktov, posebno z arheologijo prve in druge svetovne vojne. Preučuje predvsem pokrajine konfliktov in materialno kulturo ter osebne zgodovine udeležencev obeh vojn. Ukvarja se tudi z arheološkimi raziskavami prikritih grobišč. Od leta 2024 dalje je predsednik Društva za raziskovanje in proučevanje vojaška in tehniške dediščine Vršič.

Sklop pogovorov poteka v sodelovanju z gorenjskimi splošnimi knjižnicami, ki sooblikujemo spletni biografski leksikon Obrazi slovenskih pokrajin. V projektu sodelujemo: Mestna knjižnica Kranj, Knjižnica Ivana Tavčarja Škofja Loka, Knjižnica A. T. Linharta Radovljica, Knjižnica dr. Toneta Pretnarja Tržič, Občinska knjižnica Jesenice. Občinska knjižnica Jesenice pogovor pripravlja v sodelovanju z Gornjesavskim muzejem Jesenice. 

Obrazi slovenskih pokrajin: Aleš Bedič, dr. Uroš Košir

Obrazi slovenskih pokrajin: Aleš Bedič, dr. Uroš Košir

Orodna vrstica za dostopnost