VALENTIN PREŠEREN – duhovnik, stric Franceta Prešerna
Rodil se je 12. 2. 1779 v Vrbi na Gorenjskem, bil je stric Franceta Prešerna in daljni sorodnik Antona Vovka. Kot kaplan je služboval v Idriji, kasneje je bil škofijski tajnik in hkrati nemški pridigar v Ljubljani. Ob prihodu v Tržič je kot duhovnik pričel z zidavo nove župnijske cerkve, ki sta jo začasno ustavila francoska invazija in veliki požar v Tržiču leta 1811. Bil je tudi šolski nadzornik in je poskrbel, da je tedanja tržiška enorazredna šola postala dvorazrednica. V Tržiču ga je pogostokrat obiskoval njegov nečak, pesnik France Prešeren. Leta 1819 je odšel za župnika in dekana v Ribnico, tam je ostal do svoje bolezni leta 1833. Istega leta se je preselil v Ljubljano, kjer je 3. 7. 1833 umrl. Tudi pokopan je v Ljubljani poleg groba Valentina Vodnika.
JAKOB ALJAŽ – glasbenik, duhovnik, planinec in narodni buditelj
Rodil se je 6. 7. 1845 na Zavrhu pri Smledniku. V Tržič je prišel za kaplana leta 1871, ostal je do leta 1880. Na Dunaju je študiral modroslovje. Za Družbo sv. Mohorja je urejal pesmarice, za zbore je priredil večino Gregorčičevih pesmi. Bil je častni član Glasbene matice in častni občan mesta Ljubljane. V Tržiču je poučeval tudi petje in vodil pevski zbor. Zaslužen je bil, da se je Ignacij Hladnik lahko šolal za organista in postal tudi skladatelj. Precej aktiven je bil na področju planinstva, saj ga je motilo, da si Nemci prisvajajo slovenske vrhove s postavljanjem lastnih koč. Pritegnil ga je zlasti Triglav, leta 1895 je na njegovem vrhu postavil Aljažev stolp, uglasbil je tudi sedaj že ponarodelo pesem Oj, Triglav, moj dom. Prijelo se ga je ime Triglavski župnik. Zaslužen je bil za postavitev Staničevega zavetišča pod vrhom, triglavske koče, kapelice Matere božje na Kredarici in Aljaževega doma v Vratih. Pisal je članke za Planinski vestnik. Za svoje delo na področju planinstva je bil odlikovan.
V Cerkvi Marijinega oznanjenja si oglejte doprsni kip Jakoba Aljaža.
Pojem, ki si ga bomo zapomnili
MODROSLOVJE – starinski izraz za filozofijo
5. namig
Tokrat vam ne bo treba hoditi daleč: skenirajte QR kodo pri 6. postanku in v okolici cerkve poiščite doprsni kip nadškofa Antona Vovka.